Od starożytności do dziś miedziane naczynia jako element dekoracji wnętrz

Bez względu na to, jaki styl panuje w mieszkaniu, miedziane naczynia zawsze świetnie zgrywają się z charakterem wnętrza. Świetnie podkreślą styl rustykalny czy Glamour. Doskonale sprawdzą się w stylu loftowym, prowansalskim, nowoczesnym i elektrycznym. Metal ten idealnie podkreśla przestrzeń, a także dodane kontrastów. Miedziane dekoracje znajdują zastosowanie zarówno na pierwszym planie, jak i element w tle. To element dekoracji znany od wieków.

Miedziane naczynia i ich historia

Brąz to stop miedzi, w którym suplementem bywa beryl, mangan, cyna, krzem, ołów, aluminium i mnóstwo innych pierwiastków oraz ich związków. W tworzonym stopie suplement do bazy powinien wynosić minimum 2% i wtedy nosi swoją nazwę, jak np. brąz aluminiowy, cynowy, manganowy itp. Już w prehistorii brązy zawierające cynę służyły jako cenne tworzywo, a ich przykładem były miedziane naczynia, biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku.

Już w starożytnych czasach wiedziano, iż wlewając w miedziane naczynia wodę i odstawiając je na noc, powstanie płyn, który świetnie wpłynie na funkcjonowanie układu trawiennego człowieka, wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia kości oraz efektywnie usunie groźne mikroorganizmy, takie jak grzyby, pleśnie, czy też bakterie, które odpowiadają za wiele groźnych chorób.

Co więcej, już wtedy miedziane naczynia, takie jak dzbanek czy kubek stanowiły w wielu domach na świecie piękny element dekoracyjny kuchni.

Miedź prawdziwym hitem wnętrzarskim ostatnich lat

Projektanci wnętrz i architekci upodobali sobie przedmiotu dekoracyjne i użytkowe oraz naczynia wykonane z miedzi. Metal ten jest trwały i przyjazny dla środowiska, a także posiada właściwości antybakteryjne i nadaje się do recyklingu. Co więcej, wyróżnia się wyjątkową estetyką. W związku z powyższym warto otaczać się miedzianymi przedmiotami, które wprowadzą niepowtarzalny klimat do każdego wnętrza.

Istnieje mnóstwo łatwych sposobów na wykorzystanie tego materiału we wnętrzach. Ręcznie wykonane miedziane naczynia, często ustawiane razem na eleganckim stoliku kawowym czy tacy prezentują się naprawdę niesamowicie. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tego metalu z kwiatami. Zielone odcienie liści domowych roślin doskonale podkreślą piękno tego metalu

Można urządzić salon z charakterem poprzez umieszczenie w nim sofy w kolorze butelkowej zieleni, wyłożenie ściany naturalnymi czerwonymi cegiełkami i uzupełnienie tego wszystkiego dodatkami w miedzianym kolorze. Całe to zestawienie warto uzupełnić w szare zasłony, białe firanki oraz elegancką miedzianą lampę.