Ogród zimowy to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Swoją popularność zawdzięcza swoim niezastąpionym funkcją — jest to miejsce, które zachęca do relaksu i odpoczynku w zimowe oraz jesienne dni i wieczory. To właśnie ogrody stanowią miejsce, którego klimat zachęca do spędzenia w nich każdej wolnej chwili. Jak powinny być zaplanowane, aby spełniały stawiane im oczekiwania?
Projektowanie ogrodów zimowych — od czego trzeba zacząć?
Projektowanie zimowego ogrodu należy rozpocząć przede wszystkim od odpowiedzenia sobie na pytanie — jakie mamy wobec niego oczekiwania? W przypadku, gdy celem jest prawdziwa oranżeria, która pełna jest różnorodnych roślin, należy zdać sobie sprawę, że wiąże się to z poświęceniem dużej ilości czasu na ich pielęgnację. Co więcej, niektóre gatunki wymagają zastosowania specjalistycznych zabiegów. Niektórzy właściciele ogrodów zimowych wykorzystują je jako przestrzenną i przeszkloną jadalnie czy salon. W takim przypadku nie należy skupić się na bogatej roślinności a na wyposażeniu i komforcie użytkowników. Istnieje także spora grupa właścicieli ogrodu zimowego, którzy wykorzystują go głównie do przezimowania roślin ogrodowych, które nie są odporne na mróz. Tutaj w czasie projektowania ogrodu zimowego koniecznie trzeba uwzględnić to, jaka jest ilość takich roślin oraz ile miejsca ma zostać na to przeznaczone. Wiele osób woli zostać cały proces projektowania specjalistom i nie martwić się o ewentualne niedociągnięcia. Zainteresowanie tematem można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz, jak np. „ogrody zimowe Kraków” czy „ogród zimowy Gdynia”.
Projektowanie ogrodu zimowego — jak to zrobić dobrze?
Pierwszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest ilość miejsca, jakie zostanie przeznaczone do budowy ogrodu zimowego. Takie pomieszczenie powinno mieć minimum 10 M2, a najlepiej będzie ono wyglądać, gdy zostanie na nie przeznaczone 20m2. Trzeba jednak pamiętać, iż same meble ogrodowe zajmują co najmniej kilka metrów kwadratowych. Warto więc zadbać o komfort poruszania się w takim pomieszczeniu
Równie istotną rzeczą jest lokalizacja miejsca, w którym planowane jest postawienie ogrodu zimowego:
- Powstały od strony północnej — jest on zazwyczaj chłodniejszy i świetnie sprawdza się jako pracownia czy jadalnia. W dodatku nie wymaga dodatkowych elementów zaciemniających w okresie letnim.
- Wybudowany od strony południowej — bez wątpienia bardziej słoneczna strona, przez co łatwiej się nagrzewa i tym samym zmniejsza koszty ogrzewania takiego pomieszczenia.
- Powstały od strony wschodniej — jest to strona odpowiednio nasłoneczniona, co sprzyja hodowaniu roślinności. Mniejsza ilość słońca po południu zachęca do spędzania w tym pomieszczeniu więcej czasu, nawet w upalne lato.
- Wybudowany od strony zachodniej — warunki panujące w ogrodzie zimowym znajdującym się z tej strony są takie same jak tym powstałym od strony zachodniej, z tą różnicą, iż w związku z inną porą pełnego nasłonecznienia zaleca się zastosowanie dodatkowych elementów zaciemniających pomieszczenie.