Na samym początku drogi życiowej dziecka towarzyszy mu najczęściej komoda. Komoda, zwłaszcza taka z zamontowanym na górze przewijakiem, to bardzo wygodna sprawa, ponieważ można bez najmniejszych problemów poupychać w jej szufladach wszystkie niezbędne dla dziecka rzeczy. Zajmują mało miejsca, mają postać małych kosteczek lub nawet są poukładane i wygląda to przesłodko.

Niestety, bardzo szybko się okazuje, że kiedy największą rzeczą w takim miejscu nie jest już pielucha, zaczyna po prostu brakować miejsca w ogóle. W tej chwili konieczne jest pomyślenie o jakiejś szafie.

Sprytne zagospodarowanie szafy

Zacząć należy od tego, jakie szafy będą nam pomagały w urządzaniu pokoju dziecka. Wielu rodziców decyduje się na szafy narożne i jest to dobry pomysł. Lepiej jest zazwyczaj postawić na szafy z przesuwanymi drzwiami, chociaż tutaj trzeba oczywiście w pierwszej kolejności myśleć o tym, czy jest miejsce w pokoju i jak to miejsce się kształtuje. Jeśli na daną szafę nie ma miejsca, nie przeskoczy się tego problemu w żaden sposób. Trzeba tylko pamiętać, że wstawienie szafy nie oznacza, że komoda musi zniknąć. Komoda cały czas się może przydać i jeśli tylko pasuje nam do pokoju, nic nie stoi na przeszkodzie, by cały czas kryły się w niej rzeczy, które można spokojnie poskładać na kostkę i zamknąć w szufladzie. Ten warunek spełnia między innymi bielizna, a także wiele zimowych rzeczy.

Organizacja przestrzeni w szafie

Kiedy już mamy szafę, trzeba zadbać o jej odpowiednią organizację, ponieważ tak jak wie większość rodziców, utrzymanie tam porządku nie jest łatwą sprawą. Czasami jest prawie niemożliwe, kiedy w domu jest więcej dzieci, ale tylko prawie. Z odpowiednim systemem można sobie poradzić.

Zacząć należy od tego, że nie wszystkie ubrania należące do dziecka muszą zawsze być w szafie. Jeśli dziecko w najbliższym czasie nie będzie na pewno z czegoś korzystało, na przykład z kurtki zimowej, nie ma potrzeby, by ta kurtka się tam znajdowała. Można spokojnie ją i inne podobne rzeczy przetransportować gdzieś indziej. Klasyczna metoda to zapakowanie wszystkich takich rzeczy w pudełka i wyniesienie ich na strych lub tam, gdzie jest miejsce. Można też przenieść te rzeczy do szafy rodziców, gdzie zazwyczaj jest jakaś wolna półka i mogą sobie tam potem spokojnie zimować czy właśnie na zimę czekać. Zasada ta dotyczy szczególnie rzeczy, które nie powinny w szafie być w ogóle, ponieważ dziecko z nich wyrosło. W przypadku takich rzeczy najlepszym miejscem ich przechowywania jest śmietnik, a jeśli są jeszcze prawie nowe, można je oddać potrzebującym.

Potrzebne jest też kilka prostych trików, na przykład wszystkie rzeczy podobnego rodzaju należy układać razem, trzeba się zaprzyjaźnić z wieszakami, a dodatkowo należy też korzystać ze specjalnych organizerów pozwalających zawiesić rzeczy, które zazwyczaj leżą i marnują miejsce.