Osoby, które przystępują do projektowania wnętrza, które będzie zajmowało ich dziecko nie ukrywają, że nie jest to wcale proste zadanie. Pokój powinien być przecież nie tylko estetyczny, ale również możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Jeszcze innym, a przecież wcale nie mniej istotnym problemem, jest ten, który wiąże się z samymi dziećmi.

Te rosną błyskawicznie, a kupowanie kolejnych mebli z pewnością nie jest tym, o czym marzą ich rodzice. Jeśli zależy nam na zapewnieniu dzieciom odpowiedniego komfortu, z pewnością musielibyśmy zmieniać wyposażenie dziecięcego pokoju przynajmniej raz na rok. Na szczęście, coraz częściej możemy usłyszeć o skutecznym rozwiązaniu alternatywnym, na takie miano zasługuje bowiem z pewnością inwestycja w meble ergonomiczne, o których wiadomo, że będą rosnąć w tym samym tempie, w którym rośnie samo dziecko.

Projektowanie pokoju

Projekt pokoju dla dziecka nie jest prostym zadaniem, jesteśmy mu jednak w stanie sprostać myśląc długoterminowo. Jeśli więc zastanawiamy się nad zakupem mebli, dążymy przede wszystkim do tego, aby okazały się one wystarczające przez przynajmniej kilka lat. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak ma przebiegać sam wybór, najlepszym rozwiązaniem wydaje się inauguracja poszukiwań od tego, co najbardziej podstawowe, a więc od łóżka oraz biurka. To właśnie te meble można określić mianem najważniejszych w pokoju, są one bowiem nie tylko niezbędne, ale i kluczowe wówczas, gdy zależy nam na kształtowaniu prawidłowej postawy dziecięcego ciała.

W tym momencie natykamy się zresztą na jeden z poważniejszych błędów nieświadomie popełnianych przez rodziców, okazuje się bowiem, że często mają oni skłonność do kupowania swoim dzieciom mebli zbyt wysokich. Jeszcze przed zakupem warto więc zmierzyć nie tylko przestrzeń, jaką dysponujemy w pokoju, ale i dziecko. Jeśli zapomnimy o tym, możemy doprowadzić nie tylko do wad postawy, ale i do problemów ze wzrokiem.

Wybieramy ergonomiczne biurko

Biurko to mebel o szczególnym znaczeniu między innymi dlatego, że siadania przy nim dzieci uczą się już od najmłodszych lat. To biurko daje przecież przestrzeń niezbędną do wykonywania obowiązków nakładanych na ucznia. Jeśli więc kupujemy biurko dla dziecka, które dopiero zaczyna naukę, pamiętajmy, że zakres regulowania blatu powinien wynosić od 55 do nawet 75 centymetrów. Samo biurko nie może być przy tym meblem produkowanym z myślą o młodzieży lub jego dorosłych użytkownikach, maluch nie będzie bowiem czuł się przy nim komfortowo.

Innym rozwiązaniem, które ma do odegrania ważną rolę jest krzesło, nic więc dziwnego, że także do jego wyboru rodzice podchodzą z odpowiednią starannością. Tu najlepiej sprawdzają się krzesła, które dają nam możliwość regulowania ich wysokości, choć warto też stawiać na regulowane oparcie i poręcze.