Przyszedł właśnie czas na wielką rewolucję w sanatoriach z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ministerstwo przygotowuje istotne zmiany w przepisach odnoszących się do wyjazdów na leczenie środowiskowe. Zmiany te nie ograniczają się do takich kwestii, jak np. nowa toaleta dla niepełnosprawnych w konkretnym ośrodku. Najważniejsza zmiana skierowana jest na aspekt wyboru miejsca leczenia — od teraz decyzja będzie należeć do pacjenta, a nie lekarza NFZ.
Nowa toaleta dla niepełnosprawnych to nie jedyna innowacja przepisów — co jeszcze się zmieni?
Sanatorium NFZ będzie podlegało zupełnie nowym zasadom. Ministerstwo Zdrowia zamierza dokonać zmian zasad, które dotyczą kierowania w takie placówki NFZ. Po zmianach to pacjent, a nie lekarza będzie decydował o wyborze miejscu leczenia i ośrodku.
Zdanie w tej sprawie wziął minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas wywiadu z dziennikiem „Fakt”. Ujął on, iż rząd pragnie, aby pieniądze szły za pacjentem. Będzie on mógł wybrać ośrodek, który według jego opinii zapewnia wysokie standardy — nowa toaleta dla niepełnosprawnych czy smaczne wyżywienie. Szef resortu podkreślił również, iż zmianom nie będą podlegać zasady finansowania sanatorium na NFZ, a więc wciąż zabiegi będą bezpłatne, a pacjent zobowiązany będzie pokryć jedynie koszty dojazdu i dopłacić do zakwaterowania.
Jak podaje dziennik „Fakt”, Polacy przeważnie korzystają z ośrodków, które znajdują się nad morzem. Warto zauważyć, iż niektórzy czekają na taki pobyt nawet kilka lat. Każdego roku z uzdrowisk korzysta nawet 430 tys. Osób.
Nowe zasady w wyborze ośrodka na leczenie sanatoryjne — na czym one polegają?
Po wejściu w życie planowanej reformy niezbędne będzie skierowanie do sanatorium. Co więcej, pacjent nie będzie miał obowiązku przekazania takiego dokumentu do NFZ. Obecnie ma na to 39 dni, w przeciwnym razie zostanie on wykluczony z kolejki oczu.
Warto wspomnieć, iż nie zmienia się zasady finansowania. Chodzi tutaj głównie o to, że zabiegi będą cały czas bezpłatne, a pacjent dopłaci jedynie do kwaterunku i pokryje koszty dojazdu. Dodatkowo sanatoria będą oferowały większą liczbę zabiegów — nawet do 3-5 w ciągu dnia.