Krzesełko do karmienia - od kiedy możesz stosować i jakie wybrać

Krzesełko do karmienia to jedno z najważniejszych akcesoriów towarzyszących rozwojowi malucha. Wspomaga proces rozszerzania diety i pozwala dziecku uczestniczyć we wspólnych posiłkach z rodziną. Wielu rodziców staje przed dylematem, jakie krzesełko do karmienia wybrać – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Od kiedy dziecko może korzystać z krzesełka do karmienia?

W życiu każdego malucha przychodzi czas na rozszerzenie diety i to właśnie wtedy każdy rodzic zastanawia się, czy to już czas na korzystanie z krzesełka do karmienia. Średnio podaje się, że dzieci zaczynają samodzielnie siadać między 6, a 10 miesiącem życia. Dokładny czas opanowania tej umiejętności jest indywidualny i co podkreślają fizjoterapeuci nie, należy tego wymuszać. Dobrym czasem na rozpoczęcie korzystania z krzesełka jest moment kiedy dziecko zaczyna już utrzymywać stabilność w siedzeniu z podporem — warto oczywiście tak dobrać model, żeby to ułatwiał.

Wielu producentów oferuje teraz nowoczesne krzesełka, umożliwiające korzystanie z nich maluszkom, które jeszcze samodzielnie nie siadają. Krzesełko do karmienia pozwala dziecku przyjąć pozycję półsiedzącą, która jest dużo naturalniejsza na tym etapie życia.

Krzesełko do karmienia – jakie wybrać?

Niezależnie od tego czy wybierasz krzesełko do karmienia na co dzień, czy tylko do okazjonalnego wykorzystania, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Jednymi
z ważniejszych elementów krzesełka jest siedzisko, oparcie, podnóżek i blat. Siedzisko nie powinno być zbyt miękkie, tak aby nie uginało się pod ciężarem dziecka. Warto zadbać, aby miało odpowiednią szerokość oraz regulowane oparcie. Podnóżek również powinien być regulowany, tak aby można było dopasować go do wzrostu dziecka i zapobiec bezwładnemu zwisaniu nóg podczas siedzenia. Nie mniej istotną kwestią są odpowiednie zabezpieczenia. Bezpieczne krzesełko do karmienia powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa – najlepiej pięciopunktowe. Takie pasy uchronią przed samodzielne wyswobodzeniem się dziecka lub wypadnięciem. Warto zwrócić też uwagę na materiał wykonania krzesełka. Rynek oferuje szeroki wybór produktów m.in. krzesełka drewniane czy plastikowe.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak możliwość składania czy kółka – znacznie ułatwia to nie tylko mobilność krzesełka w domu, ale również umożliwia zabranie go w podróż.

Jak bezpiecznie jeść, korzystając z krzesełka do karmienia?

Przy zakupie warto skupić się na modelach spełniających kryteria bezpieczeństwa dla tego typu przedmiotów. Krzesełko do karmienia powinno być opatrzone odpowiednimi certyfikatami dla materiałów mających styczność z jedzeniem i przeznaczonych dla dzieci. Ważne też jest zwrócenie uwagi na rekomendacje fizjoterapeutów. Ważną kwestią jest też łatwość czyszczenia naszego krzesełka. Do czyszczenia takich powierzchni na co dzień najlepiej sprawdzi się wilgotna chusteczka albo mokra szmatka. Od czasu do czasu warto użyć dedykowanych do powierzchni mających styczność z jedzeniem środków.