Klasyczne elementy dekoracyjne wracają do nas zawsze niczym bumerang. Czasami jest to powrót w sposób bardzo efektowny i w wydaniu, którego trudno się było spodziewać. Tak jest właśnie teraz przy okazji nowej propozycji rynkowej, jaką są panele trójwymiarowe, okładziny dla ścian i sufitów wykonywane coraz częściej właśnie z takich materiałów.

Cegła

Cegła we wnętrzach to klasyczny temat-rzeka. Można oczywiście po prostu postawić na cegłę, ale zdecydowanie wygodniejszym w typowych warunkach rozwiązaniem są różnego rodzaju okładziny imitujące klasyczna cegłę. Imitacja często jest bardzo dobra, ponieważ wykorzystuje się w niej po prostu elementy cegły i ścianka działowa z nich wykonana ma na wierzchu cegłę. Płytki imitujące cegłę też są dobrym pomysłem i jest to opcja bardziej uniwersalna, ponieważ jest to barwiony gips, który można malować na dowolne sposoby. W obu przypadkach oferuje się specjalne przycinane narożniki, które poprawiają wygląd konstrukcji. W przypadku prawdziwej cegły jest to zysk estetyczny, a w przypadku imitacji praktycznie konieczność, ponieważ wnętrze udawanej cegły różni się od jej wizerunku zewnętrznego.

Cegłę można łączyć z betonem i metalem we wnętrzach industrialnych oraz z drewnem we wnętrzach bardziej rustykalnych.

Kamień

Kamienie dekoracyjne bardzo rzadko są prawdziwymi kamieniami. Zazwyczaj są to po prostu mieszanki kruszców, które taki kamień udają. Bywa, że jest to po prostu gips. Nie zmienia to faktu, że są cały czas bardzo ładne, a do tego oferują nam wygodę ich układania oraz niższą cenę. Taki sposób produkcji umożliwia również obniżenie kosztów.

Jeśli chodzi o estetykę tego rozwiązania, istnieje prawdziwa klęska urodzaju na rynku. Do wyboru są mocno obrobione i surowe wersje okładzin, można znaleźć propozycje do wnętrz nowoczesnych i rustykalnych, a także dopasowywać odpowiedni kamień do różnych pokojów, w tym do pokojów wilgotnych. Coraz częściej wykorzystuje się także bielone elementy będące idealnym uzupełnieniem stylu skandynawskiego, jak również ciekawym dodatkiem do stylu prowansalskiego.

Drewno

Panele drewniane kojarzą się często za boazerią, ale nie mają z nią wiele wspólnego. Współczesne panele trójwymiarowe wykonane z drewna to zupełnie inna bajka. Producenci drewnianych paneli trójwymiarowych najczęściej tworzą je poprzez sklejanie razem wielu małych kostek i innych elementów geometrycznych, co daje ogromne możliwości w zakresie uzyskania ostatecznego efektu. Takie elementy drewniane są lekkie i wygodne w montażu. Mogą być wielkimi okładzinami lub małymi dekorami – akcentami.

Ceny paneli drewnianych są bardzo różne. Wiele tutaj zależy od rodzaju drewna, jakie zostało wykorzystane do ich produkcji, a także ilości tego drewna. Panele trójwymiarowe mogą być stosunkowo cienkie lub bardzo masywne.

Jeśli chodzi o aranżacje, możliwości jest bez liku, tak jak istnieje masa potencjalnych wykończeń panelu – od bielonego i surowego drewna po designerskie panele z modernistycznym wykończeniem do łączenia z betonem i metalem.