Panele akustyczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Jest to ładna opcja na ściany czy sufit, ale bardzo często motywacją do sięgnięcia po nie są przede wszystkim głośne rozmowy sąsiadów i inne hałasy. Jest to kwestia bardzo ważna, o czy, zazwyczaj przekonują się osoby, u których powstał problem z izolacją akustyczna, ponieważ na etapie budowy lokum nie pomyślano o tym w stopniu wystarczającym.

Chodzi oczywiście głównie o stare budownictwo, ponieważ nowe domy i mieszkania muszą już spełniać określone, dość wyśrubowane standardy. Panele akustyczne do montażu na ścianach i na suficie to rozwiązanie stosunkowo proste, dobrze nadające się do takich miejsc.

Panel akustyczny

Panel akustyczny jest rodzajem okładziny ściennej zbudowanej z materiałów o dobrych właściwościach izolacyjnych względem dźwięku. Są to zazwyczaj pianki z tworzyw sztucznych wypełniające panel. Dobry panel nie będzie zniekształcał dźwięków w pomieszczeniu, dzięki czemu ich położenie nie będzie powodowało żadnych dziwnych pogłosów. Jest to ważne zwłaszcza dla sal konferencyjnych czy dla studio nagraniowego.

Typowe zastosowania

Zazwyczaj panele akustyczne układa się w budynkach wzniesionych w starszych technologiach, gdzie hałas jest realnym problemem. Słychać tak rozmowy przez ścianę, przeszkadzają dzieci sąsiada czy nad głową słychać tupanie. Panele akustyczne stają się wtedy skutecznymi barierami dla takich dźwięków.

Panele montuje się bez większych problemów. Mogą został położone bezpośrednio na ścianie lub na płycie kartonowo-gipsowej. Dzięki nim poprawi się także jakość dźwięków produkowanych wewnątrz pomieszczeń, co jest ważne dla melomanów. Panele akustyczne można kłaść na dowolnych powierzchniach, więc pojawią się tam, skąd dochodzą hałasy.

Aspekt dekoracyjny

Wiele paneli mocno stawia na aspekty dekoracyjne. Pojawia się coraz więcej ciekawych opcji, w tym zwłaszcza panele trójwymiarowe. Takie panele mają skomplikowane struktury i są bogato zdobione. Płaskie powierzchnie dzięki nim zyskują naprawdę interesujące, często artystyczne urozmaicenie. Pokoje dzięki nim uzyskują głębie, a odpowiednio dopasowany panel może nawet spowodować wrażenie ruchu. Nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie kolorystyki. Można też mieszać kolory, co w przypadku struktur trójwymiarowych daje wyjątkowo dobre rezultaty. Na ścianie z panelem tego typu nie trzeba już nic więcej wieszać ani niczego dawać.

Nowoczesne panele akustyczne często robione są też z myślą o ich późniejszym pomalowaniu przez użytkownika. W ten sposób dostaje się powierzchnię, którą można regularnie malować, kiedy stara kolorystyka się nam znudzi. Istnieją także wręcz grawerowane panele przypominające obrazy.